Vilkaviškį puošia paminklas Olandijos baleto įkūrėjai 

Birutė Nenėnienė

Kai šiemet ankstyvam pavasariui prašvitus Vilkaviškyje prie Vaikų ir jaunimo centro pirmąkart didžiulėje pievoje sužydo narcizai, jų sodriu geltoniu besigrožintys praeiviai dar nelabai įsivaizdavo, kaip ir kur, kokia čia turėtų įsikomponuoti skulptūra… pasaulinio lygio balerinai Soniai Gaskel?

Kuo ji garsi ir kokie jos ryšiai su Vilkaviškiu? Viskas paaiškėjo tada, kai rudens vėjams pradėjus gainioti gelsvėjančius medžių lapus buvo atidengta balerinos skulptūra ir susirinkusiems vilkaviškiečiams bei svečiams pristatyta visa istorija, lig tol gerai žinota tik daliai žmonių… Balandžio 4 dieną sukako 120 metų, kai Vilkaviškyje, žydų šeimoje, gimė Sonia Gaskel (Sara Gaskelytė), o liepos 9 dieną sukako 50 metų nuo jos mirties (mirė 1974 m. Paryžiuje).

Šokis, muzika, padėkos

Išskirtinis vilkaviškiečių suorganizuotos šventės akcentas: Nerijaus Juškos baleto mokyklos mažųjų balerinų plastiški šokiai, tarsi kartojantys skulptūroje įamžintą judesį. Skulptūros autorius Lukas Šiupšinskas, ne vienu mažosios architektūros akcentu jau papuošęs Vilkaviškį, balerinos skulptūros ėmėsi metų pradžioje, kai sulaukė pasiūlymo. Dabar Vilkaviškį puošia maždaug dviejų metrų aukščio bronzinė balerinos figūra, atlieta jo įmonėje Kaune ir Vilkaviškyje tapsianti daugelio turistinių maršrutų objektu.

Šventėje dalyvavo ir kalbėjo rajono vadovai, Seimo narys Algirdas Butkevičius, gausybę padėkų išsakė idėjos generatoriai Vilkaviškio miesto laikrodžio paramos fondo atstovai, Vilkaviškio turizmo ir verslo centro direktorius Vitas Girdauskas ir kiti. Savo atsiųstame sveikinime Seimo narys Emanuelis Zingeris pastebėjo, kad iš kuklaus štetlo kilusi Sonia tapo baleto žvaigžde, modernios choreografijos kūrėja, kuriai lenkėsi visa Europa. Šis paminklas – ne tik Vilkaviškio miesto istorija, bet ir dovana pasauliui, kuris dėkingas Vilkaviškiui už tokį įamžinimą, už nešamą žmogiškumo šviesą. Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky sakė, kad šiame renginyje pirmiausia susižavėjo tobulai klarnetu atlikta žydiška melodija (muzikavo Haroldas Parulis), kurios turinys reiškia laimės palinkėjimą. Viešnia dėkojo už sumanymą ir idėjos įgyvendinimą, įamžinant praeitį… „Mes daugiau nieko čia neturime, turiu mintyje, kad žydų čia nėra – arba jie nužudyti, ar kitur išvyko, – sakė F. Kukliansky, – bet mes, Lietuvos žydų bendruomenė, be galo vertiname žmonių atsidavimą ir norą žinoti savo miestelio istoriją, sužinoti, kur buvo sinagogos, sutvarkyti kapines ir masinių žudynių vietas. Dėkinga šiam miestui už tai, ką jūs darote šiandieną, dėkinga už atgaivintą atmintį.“  

Fondo iniciatyvos

Vilkaviškio rajono kultūrinis ir istorinis paveldas ypač gausus iš šio krašto kilusių įžymių asmenybių. Vilkaviškio viešosios bibliotekos duomenimis jų suregistruota daugiau nei 1350. Vilkaviškio krašto kultūrinė erdvė yra daugiatautė, ne tik gausybe žymių kūrėjų lietuvių, bet ir žydų, lenkų, netgi totorių veikėjų. Jie įnešė didžiulį indėlį į Lietuvos ir Europos  bei pasaulio kultūrą. Todėl Vilkaviškio miesto laikrodžio paramos fondas su rajono savivaldybe ir Turizmo informacijos ir verslo centru ėmėsi įgyvendinti projektų ciklą, kuris skirtas įamžinti kultūrinį-istorinį paveldą, prisiminti pamirštas asmenybes, taip pat žydų-litvakų kultūros atminimą. Prieš trejus metus įkurto Vilkaviškio miesto laikrodžio paramos fondo iniciatyva prie Šeimenos paupio pėsčiųjų tako netoli Katedros pasodinta sakurų alėja. Įrengta Napoleono kelią Lietuvoje žyminti kareivių, žengiančių per Šeimenos upelį Vilkaviškio dvaro link, skulptūrinė kompozicija. Praeitą rudenį Paežerių dvaro teritorijoje, prie Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus pasodinti rožynai. Balerinos skulptūra – naujausias estetinis miesto akcentas, miestą puošiantis meno kūrinys. Turimais duomenimis, būsimos balerinos gimtieji namai ir stovėjo toje vietoje, kur dabar įkurdinta skulptūra. Prie jos įrengta ir informacinė lenta apie Sonią Gaskel.

Gaskel gyvenimas

Solomonas Gaskelis (Haskelis), kilęs iš Suvalkų, vedė Aną Karnovską iš Vilijampolės (Kauno), kur buvo didelė žydų bendruomenė. Jauna pora atsikėlė gyventi į Vilkaviškį. Solomonas buvo grūdų prekybininkas, Ana rūpinosi šeimos židiniu. Šeima, išauginusi penkias dukras, buvo išsilavinusi, muzikali. Artėjant Pirmajam pasauliniam karui, kaip ir nemažai kitų vilkaviškiečių, pasitraukė nuo fronto linijos į Charkovą, gražų Ukrainos miestą, kur Sonia (tada Sara) pradėjo mokytis baleto pradmenų, tobulėjo. Bet nieko nėra amžino – po karo šeima grįžo į Vilkaviškį. Tačiau 1921 metais, gelbėdamasi nuo žydų pogromų, Sonia išvyko į Palestiną. 1922 metais susituokė, o 1925 metais su vyru persikėlė gyventi į Paryžių, kur toliau mokėsi šokti baletą ir papildomai šokdavo naktiniuose klubuose, kabaretuose. Paryžiuje – kultūros mieste, svajonės virto realybe. Sara turėjo begalinį užsispyrimą ir valią šokti, tobulėti. Šoko šokių grupėje, dirbo choreografe, tapo prestižinės trupės „Ballets Russes“ dalimi. 1939 metais išsiskyrusi su pirmuoju vyru ir ištekėjusi už antrojo išvyko gyventi į Amsterdamą. 

Antrojo pasaulinio karo metu slapstėsi nuo nacių, tuo pačiu dirbo šokių mokytoja, šokių studijose. 

Puikiai išmanydama klasikinio prancūzų ir rusų baleto paslaptis, pasibaigus karui, reikli ir užsispyrusi Sonia įkūrė pirmąją klasikinio baleto studiją Nyderlanduose, vėliau ir baleto mokyklas Amsterdame ir Hagoje. 1961 metais Amsterdame subūrė Olandijos nacionalinio baleto trupę, kuri tapo dabartinio nacionalinio šios šalies baleto pagrindu ir kuriai ji vadovavo iki 1968 metų. 

Balerinos biografiją išstudijavusi Vilkaviškio vaikų ir jaunimo centro direktorė, gidė Elena Čepaitė drąsiai teigia: „Sonios Gaskel gebėjimas perteikti šokį, sukurti tai, kas įtrauku ir įdomu, jos vardą visiems laikams įrašė į baleto istoriją. Balerina ne tik pati šoko, bet to daryti mokė ir kitus. Šokėja išugdė labai daug baleto meistrų.“

Tautų ir žmonių kartų ryšys

Istorikas Antanas Žilinskas, dirbdamas Vilkaviškio krašto muziejaus direktoriumi, pradėjo domėtis Vilkaviškio žydų istorija, jis yra išleidęs knygą „Dingusios tautos pėdsakais“. Kaip tik tuo metu užsimezgė ryšys su dabar Izraelyje gyvenančiu Ralphu Salingeriu, kuris Vilkaviškyje ieškojo savo giminės ištakų. (Čia reikia pridurti, kad dėl tiriamojo įnašo į Vilkaviškio krašto istoriją Ralphui Salingeriui suteiktas Vilkaviškio rajono garbės piliečio vardas).  Ralpho tyrinėjimų dėka taip pat buvo atrastas ir Sonios Gaskel vardas bei jos gimimo vieta – Vilkaviškis. Tai buvo didžiulė naujiena ir Olandijos ambasadai, su kuria  A. Žilinskas tada ir  užmezgė ryšius. 

2009 metų rugsėjo mėnesį Olandijoje, Amsterdame, buvo paminėtos šiuolaikinio baleto įkūrėjos, garsios choreografės 105-osios gimimo metinės, šios šalies ambasada Vilniuje skyrė pinigų, kad Vilkaviškio krašto muziejaus direktorius A. Žilinskas kartu su žurnalistu iš Lietuvos  galėtų apsilankyti Amsterdame ir dalyvauti minėjime bei Nyderlandų teatro instituto kartu su Žydų muziejumi parengtos parodos, skirtos Soniai Gaskel, atidaryme. Neblėstančiais šios viešnagės prisiminimais A. Žilinskas dalijosi ir paminklo Vilkaviškyje atidarymo metu. Jis  pasidalijo jautriu momentu, kai buvo supažindintas su Nyderlandų nacionalinio baleto direktoriumi Rudžiu van Dantzigu, perėmusiu vadovavimą teatrui po Sonios Gaskel. Šis žmogus stebėjosi ir džiaugėsi vilkaviškiečių atradimu, sakė, kad tiesiog fantastika, jog parodos  atidaryme dalyvauja žmogus iš gimtojo Sonios Vilkaviškio. Ir pridūrė, kad Sonia Gaskel – ypatingas asmenybė, kurią Olandijoje atsimena ir gerbia, kuria apie ją filmus, rašo knygas. „Turite labai didžiuotis, kad būtent jūsų mieste gimė ši garsi moteris“, – sakė garsusis kultūros atstovas. Ir ant popieriaus lapelio užrašė linkėjimą Vilkaviškio krašto žmonėms: „Ačiū jums, kad davėte Olandijai ir pasauliui Sonią Gaskel“.

Autorės nuotraukos

„Abipus Nemuno“, 2024 m. lapkričio 22 d., nr. 22 (223)